Yamaha R-N602 Networked Stereo Receiver Review
If you're the type who wants your audio gear to blend seamlessly with your decor without compromising on performance, you're in the right place. For people who like the better things in life but want a setup that doesn't take over the room. You can use this AV player in any room of your house, from a small flat to a large house. It gives you a high-tech audio option without any extras you don't need.
Our Verdict
With the Yamaha R-N602, your living room can have the vibe of a jazz band. This cool gadget is designed to deliver impressive performances that will definitely catch your attention. There's a solid selection for folks who dig style and top-notch sound. There are a couple of issues with the Bluetooth connection, and it would be great to have more HDMI ports. These issues don't really impact its overall functionality.
PROS
- Sleek and elegant design.
- Robust Wi-Fi and Bluetooth.
- MusicCast technology integration.
- Powerful 80 watts per channel.
- High-resolution audio support.
- Versatile connectivity options.
- User-friendly remote control.
- Ideal for mid-sized homes.
CONS
- Occasional Bluetooth connectivity issues.
- Limited HDMI inputs (4).
- Front panel buttons size.
GENERAL
| Receiver Type | A/V Receiver |
|---|---|
| Number Of Channel | Channel |
| Number Channel Processing | 2 |
| Audio Feature | |
| Video Feature | |
| Watts Per Channel | 80 W |
| Zones | 2 |
| Radio | Internet Radio , Pandora , Spotify , Tidal , Deezer , Napster , SiriusXM |
| Amplifier | Class A/B |
CONNECTIVITY
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| RCA LIne Input: | 4 |
| RCA LIne Output: | 1 |
| RCA Pre-Outs: | 1 |
| XLR Line Inputs: | No |
| XLR Pre-Outs: | No |
| Phono Input: | Yes |
| Optical Inputs: | 1 |
| Optical Output: | No |
| Coaxial Inputs: | 2 |
| Multi-Channel Input: | No |
| Headphone Out: | 1 |
| HDMI Inputs: | No |
| HDMI Outputs: | No |
| 8K Inputs: | No |
| Composite Video Input | No |
| Composite Video Output: | No |
| Component Video Input: | No |
| Component Video Output: | No |
| Front A/V Inputs: | No |
| Speaker A/B: | No |
AUDIO FEATURES:
| Maximum Channel Processing | 2 |
|---|---|
| Dolby Atmos | No |
| Dolby Atmos Height Virtualization | N/A |
| Dolby Atmos Music | N/A |
| Dolby TrueHD | N/A |
| Dolby Digital Plus | N/A |
| Dolby Surround Upmixer | N/A |
| Dolby Pro Logic | N/A |
| Dolby Digital EX | N/A |
| Surround EX | N/A |
| DTS:X | No |
| DTS Neural:X | N/A |
| DTS Virtual:X | N/A |
| DTS Neo | N/A |
| DTS-HD Master Audio | N/A |
| DTS-HD High Resolution Audio | N/A |
| DTS 96/24 | N/A |
| DTS Express | N/A |
| DTS-ES | No |
| IMAX Enhanced | N/A |
| PCM | Yes |
| Music Playback via USB | Yes |
| High Resolution Music Playback via USB and/or Network | WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD |
| High Resolution Audio Formats via USB | Yes |
| Gapless Playback | N/A |
| DSD via HDMI | No |
| DSD via USB | Yes |
| DSD to PCM Converter | N/A |
| USB DAC | N/A |
| Jitter Reduction | Yes |
| DTS Dialog Control | N/A |
| Dialog Enhancement | N/A |
| Dialog Level Adjustment | Yes |
| Dialog Normalization | N/A |
| Dialogue Lift | N/A |
| Compressed Music Enhancer | Yes |
| High-resolution Music Enhancer | N/A |
| Audyssey Dynamic EQ | N/A |
| Audyssey Dynamic Volume | N/A |
| Audyssey LFC | N/A |
| Audyssey Sub EQ HT | N/A |
| Audyssey DSX | N/A |
| Direct Mode | Yes |
| Pure Direct Mode | Yes |
| Independent Subwoofer Outputs | Yes |
| Auto Speaker Calibration System with Mic. | YPAO |
| Audyssey App Support | N/A |
| Bass Sync | N/A |
| Optimized Bass Redirection | N/A |
VIDEO FEATURES:
| HDMI Version | No |
|---|---|
| Enhanced ARC | N/A |
| HDCP Version | No |
| HDR10+ | N/A |
| Dynamic HDR | N/A |
| Dolby Vision | N/A |
| HLG (Hybrid Log Gamma) | N/A |
| QMS (Quick Media Switching) | N/A |
| 3-D Ready | N/A |
| Video Signal Passthrough | N/A |
| Video Signal Upscaling | N/A |
| Analog To HDMI Upconversion | N/A |
| Component Video Upscaling | N/A |
| isf Certified Calibration Control | N/A |
AMPLIFIERS
| Channels | 2 |
|---|---|
| Front Wide Channel Support | N/A |
| Current Feedback Topology | N/A |
| Discrete Amplification | Yes |
| HDAM | N/A |
| THX™ Certification | N/A |
| Continuous 6 Ω Rated | Yes |
| Certified 4 Ω Performance | N/A |
| Bi-amp Capability | Yes |
GAMING FEATURES
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | N/A |
|---|---|
| Variable Refresh Rate (VRR) | N/A |
| Quick Frame Transport (QFT) | N/A |
ZONES
| Zones | 2 |
|---|---|
| Powered Zones | 1 |
| Zone 2 Outs | 1 |
| Zone 3 Outs | No |
| RS-232C Interface | N/A |
| +12V Trigger Output | 1 |
RADIO
| Analog Tuner | Yes |
|---|---|
| Digital Radio | N/A |
| Internet Radio | Yes |
| Pandora | Yes |
| Spotify | Yes |
| Tidal | Yes |
| Deezer | Yes |
| SiriusXM Internet Radio | Yes |
| Napster | Yes |
ADDITIONAL FEATURES
| On-Screen Display | Yes |
|---|---|
| GUI Languages | 8 |
| Web Browser Control | Yes |
| IP Control for CI | Yes |
| Control4 SDDP | N/A |
| PreAmp Mode | N/A |
| Display | Dot Matrix |
| Remote Controller | Yes |
| Remote Control In/Out | No |
| LCD Display | N/A |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Setup Assistant | Yes |
POWER
| Power Output (6 Ω, 1 kHz, 2 | 115 W |
|---|---|
| Rated Power Output (6 Ω, 1 kHz, 1 channel driven, IEC) | No |
| Dynamic Power per Channel (3 Ω, Front) | 140 W |
| Dynamic Power per Channel (4 Ω, Front) | 120 W |
| Dynamic Power per Channel (8 Ω, Front) | 80 W |
| Power Output (8 Ω, 20 Hz - 20 kHz, 2 | 80 W |
| Maximum Effective Power Output (6 Ω, 1 kHz, 1 channel driven, JEITA) | No |
| Power Supply | AC 120 V, 60 Hz |
| Toroidal Transformer | N/A |
| Power Consumption | 370 W |
| No Sound Power | 0.1 W |
| Standby Power | 0.3 W |
BUILD
| Dimensions (W x H x D) | 435 x 151 x 392 mm |
|---|---|
| Weight | 9.8 kg |
| Chassis | Brushed Aluminum |
| Front Panel | Black |
| Speaker Terminals | 5 |
| Large Speaker Terminals | No |
| Color-Coded Speaker Terminals | Yes |
| Transparent High-Grade Speaker Terminals | N/A |
| High Grade Audio Components | N/A |
| ECO Mode / Hybrid Standby Function | Yes |
| Auto Power off | Yes |
| Warranty | 2 years |
SPECIFICATIONS
| THD digital | 0.06% |
|---|---|
| Analog Distortion | 0.06% |
| Phono Distortion | 0.025% |
| Input Sensitivity and Impedance (Line) | 200 mV/ 47 k-ohms |
| Input Sensitivity and Impedance (Phono MM) | 3.5 mV/ 47 k-ohms |
| Rated Lineout Level and Impedance | 1 V/ 470 ohms |
| Rated Output digital | 2 V/ 47 k-ohms |
| S/N Ratio (Line, IHF-A) | 98 dB (S: 200 mV) |
| S/N Ratio (Phono MM, IHF-A) | 82 dB (S: 3.5 mV) |
| S/N Ratio (digital) | 100 dB (S: 2 V) |
| Phono RIAA Deviation | 20 Hz-20 kHz +/-0.5 dB |
| Frequency Response (Analog In) | 10 Hz - 100 kHz +/-1.0 dB |
| DSD Sampling Rates via HDMI | 2.8 MHz / 5.6 MHz |
| DSD Sampling Rates via USB | 2.8 MHz / 5.6 MHz |
| Video Input Sensitivity/Output Level and Impedance | No |
| Video Frequency Response | No |
| Ethernet Standard | IEEE 802.3, 10BASE-T/100BASE-TX |
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Wi-Fi Terminal Frequency | 2.4 GHz |
| Bluetooth Version | 2.1 + EDR |
| Bluetooth Frequency | 2.4 GHz |
| USB Terminal | Yes |
| FM Frequency | 87.5 MHz - 107.9 MHz |
| FM 50 dB Quiet Sensitivity (IHF, 1 kHz, 100% MOD.) | 3 µV (20.8 dBf) |
| FM S/N Ratio | 65 dB / 64 dB |
| FM Harmonic Distortion (IHF, 1 kHz) | 0.7% / 1.0% (Mono / Stereo) |
| AM Effective Sensitivity | 300 µV/m |
| AM Frequency | 530 kHz - 1710 kHz |
Design
The smooth shape of this piece looks very classy with its smooth brushed metal finish, and it fits in perfectly with modern decor. With their well-organized layout, the buttons and knobs on the front panel give you a satisfying sense of power that you can feel.
Many users have said they like the simple design because it doesn't have any extraneous elements. Each note in this piece of music seems to play a specific role, and they all work well together. The LED panel is a great feature that gives it a modern look and lets you see information without getting in the way.
Some users, though, said the buttons on the front panel were too small, like using very small fingers to play the piano keys. In addition, some users said they wanted a stronger build quality to go with the sleek design and high-end look.
R-N602 is very friendly and can easily connect with everyone at the party. Wi-Fi, Bluetooth, and AirPlay all make it easy to stay linked. They open up a world of internet options. With MusicCast technology, users can easily set up a portable multi-room music system, which takes the connection to a whole new level.
Because there are many inputs, including USB and different analog and digital inputs, you can easily connect all of your devices. It easily turns your living room into a lively music hub because it works with turntables, CD players, and even your TV.
That being said, some users had trouble setting up the MusicCast system. To figure it out, it took some time and skill. In this age of many linked devices, some users said they would like more HDMI ports and thought it would be a good idea to add them.
Performance
The R-N602 is a real genius; it carefully puts together a musical masterpiece. The strong 80 watts per channel have made users happy with the room-filling symphony of clear, crisp sound. It doesn't matter if the music is soft classical notes or heavy bass in electronic beats—this listener really brings them to life.
High-resolution audio files, such as FLAC and DSD, let you enjoy the familiar sound of a vinyl record, but with the added benefit of being digital. According to user reviews, the sound quality has gotten a lot better, like going from standard definition to 4K for your ears.
Even though the sound quality was great overall, some users had a small problem connecting via Bluetooth. It's like a short break in a live show that doesn't ruin the show but does throw off the flow. In a world where wireless connections are common, a lot of people want Bluetooth to work better with less trouble.
Where and When to Use
The R-N602 is a versatile friend that works well in a variety of radio situations. This receiver is great for any event, like a dinner party, a single jam session, or just watching a movie and enjoying a clear conversation. With the right amount of power and skill, it can turn any room into a sound sanctuary, making it great for mid-sized homes.
Compatible Devices
The R-N602 is friendly to a lot of different gadgets. This radio works with many devices, like turntables, CD players, and smartphones, so it's simple to connect and enjoy your music. The setup process was praised by users for being easy, and the Pure Direct mode promises a great sound experience. There have been comments from users that they would like more HDMI ports, especially if they have a lot of entertainment devices.
Ease of Use
When it comes to ease of use, the R-N602 hits the sweet spot. An easy-to-use remote control and an on-screen setup process walk users through the initial setup. It might take some exploring to find out all of the MusicCast app's features, but it's well worth it. The learning curve is pretty low, so most people can get used to the design pretty fast.
Cost
The Yamaha R-N602 is a great mid-range choice because it has a lot of features and isn't too expensive. Users loved the value for money because of the sleek style, powerful performance, and wide range of communication choices. The R-N602 is an excellent choice because it strikes a good mix between price and function.
ADVANCE COMPARE ENGINE
Select Two Audio / Video System for Detailed Comparison
ADVANCE SEARCH ENGINE
Find Your Sound System by Any Desire Specification
YAMAHA RX-V6A
Marantz SR8015 11.2 Channel AV Receiver