LG C3 OLED evo TV Review
GENERAL
| Screen Size Variation | Under 55 Inches , 55-65 Inches , 65-77 Inches , 77-90 Inches inch |
|---|---|
| Features: | Smart TV , HDR , High Definition , CEC Enabled , Anti-glare , With Energy Saving Mode |
| Display Type: | OLED |
| Screen Design | Flat Tv |
| Connectivity: | HDMI , WiFi , USB , Ethernet , Bluetooth , Optical Audio , RF |
| Number Of HDMI Ports: | 4 |
| HDR | HDR10 , Dolby Vision , HLG |
| Refresh Rate: | 120 Hz |
| Next Gen. Gaming Feature: | VRR (Variable Refresh Rate) , ALLM (Auto Low Latency Mode) , eARC |
| TV Type | Indoor |
| Special Feature: | AI Picture, AI Upscaling, FILMMAKER MODE, Picture Processor, Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping, Dimming Technology, HDR (High Dynamic Range) |
| Supported Internet Services: | Netflix, HBO Max, Disney Plus, Prime Video, Apple TV, Hulu, Paramount Plus, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more. |
DISPLAY SPECS
| Screen Size: | 64.5 |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution (pixels): | 3840 x 2160 |
| Screen Refresh Rate: | 120 Hz |
| Viewing Angle | Up to around 178 degrees horizontally and vertically. |
| Backlight Type: | Self-illuminating (no backlight) |
| Quantum Dot Color: | No |
| Video Processing Technology: | a9 Gen 6 Processor 4K |
| HDR (High Dynamic Range): | HDR10, HLG, Dolby Vision; |
PICTURE QUALITY:[TEST SUMMARY REPORT]
| Contrast: | Contrast Ratio: Infinite, Black Level: 0.00 cd/m²; |
|---|---|
| Brightness: | Excellent: HDR, Good SDR: Peak Brightness: 830 nits. Slight batter than LG C1 & C2. |
| Local Dimming: | Excellent, Bloom Score: 1.8 (lower is better). Slight batter than LG C1 & C2. |
| Gray & Black Uniformity: | Excellent: Gray Uniformity Avg. dE: 1.5 (lower is better), Black Level Uniformity: 99.9% |
| Viewing Angle: | 178 degrees Max, Minimal Shift; Color Shift at 45°: ΔE 2.7, ΔE 7.2 (lower is better) |
| Reflections: | Reflections: Low; Glare Resistance: Good; Reflectivity: 4.7% (lower is better); |
| Calibration: | Excellent; Pre-Calibration dE: 3.7, Post-Calibration dE: 0.6; |
| Pixels & Motion: | Self-illuminating OLED Perfection; Individual pixel control, perfect black/color reproduction. |
| Input Handling (480p and 720p): | Upscaled Well, Good Detail; 480p Sharpness: 39 (higher is better), 720p Sharpness: 44 (higher is better). |
| Input Handling (1080p): | Excellent, Sharp and Detailed; 1080p Sharpness: 52 (higher is better) |
| Input Handling (4k): | Stunning, Flawless Native Resolution; Native 4K HDR Contrast Ratio: 1,416,546:1 |
| Color Gamut: | Wide & Vibrant; DCI-P3 Coverage: 99.8%, Rec. 2020 Coverage: 76.7%, P3. |
| Color Volume: : | Color Volume: 99.2%, Rec. 2020 Color Volume: 66.4%. |
| Gradient & Response Time: | Smooth & Instantaneous; Gradient Error: 0.2% (lower is better), Response Time: Near Instantaneous, Input Lag: 12.4 ms (lower is better). |
| Supported Resolutions: | Future-Proofed; Up to 4K 120Hz |
| Interface: | webOS 6.0; User-Friendly & App-Rich. |
INPUT/OUTPUT OPTIONS:
| Numbers of HDMI: | 4 |
|---|---|
| HDMI Version | 2.1 |
| Audio Return Channel | eARC supported |
| Optical Digital Audio Output: | 1 Rear |
| Component Video Inputs: | 0 |
| Composite Video Inputs: | 0 |
| 3.5mm Composite A/V Inputs: | 0 |
| RF Inputs: | 1 |
| USB Ports: | 3 |
| Analog Audio/Headphone Output: | None |
INPUTS SPECIFICATIONS:
| HDR10: | Yes |
|---|---|
| HDR10+ : | N/A |
| Dolby Vision: | Yes |
| HLG : | Yes |
| HDMI 2.0 : | Yes (HDMI 1,2,3,4) |
| HDMI 2.1 : | Yes (HDMI 1,2,3,4) |
| CEC Enabled: | Yes |
| HDCP 2.2: | Yes (HDMI 1,2,3,4) |
| ATSC Tuner: | 1.0 |
| USB 3.0 : | N/A |
| Variable Analog Audio Out: | Yes |
| Wi-Fi : | Yes (2.4 GHz, 5 GHz) |
AUDIO PASSTHROUGH:
| ARC/eARC Port : | eARC |
|---|---|
| eARC: Dolby Atmos Over Dolby Digital Plus : | Yes |
| eARC: Dolby Digital Plus 7.1 : | Yes |
| eARC: LPCM 7.1 Over Dolby MAT: | Yes |
| eARC: Dolby TrueHD 7.1 : | Yes |
| eARC: DTS:X Over DTS-HD Master Audio: | Yes |
| eARC: DTS-HD Master Audio 7.1: | Yes |
| eARC: LPCM Channels (Bitstream) : | 7.1 |
| ARC: Dolby Digital 5.1 | Yes |
| ARC: DTS 5.1 | Yes |
| Optical: Dolby Digital 5.1: | Yes |
| Optical: DTS 5.1 : | Yes |
BUILT-IN SPEAKER PERFORMANCE( TEST SUMMARY REPORT)
| Built-in Speakers: | Downward-firing 2.2 channel system with limited bass and soundstage. For casual TV watching and dialogue clarity, the C3's built-in speakers suffice |
|---|---|
| Voice Clarity: | Clear dialogue in movies and TV shows. |
| Distortion: | Minimal at moderate volumes, but increases noticeably at higher levels, impacting sound quality. |
| Frequency Response: | Lacks bass & treble extension, compromising sound spectrum. Significant roll-off in bass & treble, lacking full audio spectrum |
| Bass: | -12 dB, significantly lower than ideal for bass-heavy content. Unsuitable for music or bass-heavy content. |
| Soundstage: | Narrow; Limited sense of surround sound or spatial audio. |
| Immersion: | Limited; Can't compete with dedicated soundbars or surround systems. |
| Dolby Atmos Support: | Decodes Dolby Atmos signals, but limited by built-in speakers. |
| Audio Passthrough: | Supports eARC for lossless audio passthrough to external systems. |
| Recommendation: | Soundbar/Speaker Upgrade; Consider a soundbar with Dolby Atmos or DTS:X virtual surround sound for a more immersive experience. |
APPS AND FEATURES
| Cast Capable | Yes |
|---|---|
| USB Drive Playback | Yes |
| USB Drive HDR Playback | Yes |
| HDR in Netflix | Yes |
| HDR in YouTube | Yes |
| Apps Navigation | Ease To Use |
SMART TV FEATURES
| Operating System | webOS 6.0: User-friendly interface provides smooth navigation; |
|---|---|
| CPU / Processor | a9 Gen 6 Processor 4K; |
| Graphic Processor / GPU | Integrated GPU |
| RAM | 4GB; |
| Storage | 32GB |
| Chromecast | Built-in |
| Alexa | Built-in |
GAMING FEATURE:
| PS5 Compatibility: | Yes |
|---|---|
| Xbox Series X |S Compatibility | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM): | Yes |
| Variable Refresh Rate (VRR): | Yes |
| Input Lag: | Lightning-Fast Response; Blazingly low input lag of 12.4ms ensures zero perceptible delay between your actions and on-screen reactions. |
| HDR: | Yes |
| High Frame Rate (HFR): | Handles up to 4K 120Hz, delivering ultra-fluid gameplay and eliminating motion blur for an immersive experience. |
| Additional Features: | 4-HDMI 2.1 ports, OLED Motion Pro, HDR gaming standard , Dedicated settings menu for fine-tuning picture and audio, |
REMOTE CONTROL
| Voice Control | Yes |
|---|---|
| Universal Remote Support for HDMI Device | Yes |
| Universal Remote Support for non-HDMI Device | N/A |
| Remote App | LG ThinQ |
DESIGN & BUILT QUALITY:
| Dimensions | 9.1 |
|---|---|
| Style | Sleek & Minimalist; |
| Back & Borders: | Glossy Black, Even Thinner Bezels; |
| Thickness: | Ultra-Thin; Measures just 19.9mm at Thickest Point at its thickest point, providing a near-wall-mounted aesthetic. |
| Build Quality: | Solid & Premium; |
| Longevity: | Burn-in Resistant; |
| Stand: | Versatile & Adjustable; Includes both standard VESA mount and a wide, two-position stand for flexible placement options. |
| Included Components: | Remote Control Battery (AA x 2EA), Power Cable, Magic Remote, Quick Start Guide |
RATING SYSTEM:
| TV Shows: | 8.8 |
|---|---|
| HDR Movies: | 9.15 |
| HDR Gaming: | 9.5 |
| Sports( Considering Day Light) | 8.8 |
| PC Monitor (): | 9.25 |
.
ADVANCE COMPARE ENGINE
Select Two Audio / Video System for Detailed Comparison
ADVANCE SEARCH ENGINE
Find Your Sound System by Any Desire Specification
LG C2 OLED