Definitive Technology Demand Series D9 Review
Definitive Technology Demand Series D9 is a great speaker for music lovers. It is a warm sounding speaker that produces clean and powerful sound. Along with movies and music, use them as desktop speakers for gaming. It has wide and powerful soundfield but you cant expect to fill up large rooms. Create a 2.1 system for music or movies and enjoy deeper bass. Make sure to match an amplifier or receiver based on power and impedance.
Our Verdict
Definitive Technology Deman Series D9 is a compact speaker that you can use for tight spaces. It can produce full-bodied sound with no fatigue. The mids are precise and low ends delivers adequate oomph. We suggest to pair it with a sub and center channel to make movie watching even better. Compared to other brands with similar sized speakers, the D9 is much powerful and better in terms of performance.
PROS
- Well-balanced
- Crystal clear highs
- Punchier low ends
- Modern aesthetics
- Good for mid sized rooms
CONS
- Might sound weak in large spaces
GENERAL:
| Speaker Type | Bookshelf Speaker |
|---|---|
| Number Of Channels | 2.0 way speaker |
| Amplification Type | Passive Speaker (External Amp) |
| Power Source | AC Powered |
DRIVERS
| Drive Unit | 2*2 |
|---|---|
| Tweeter Type | Annealed Aluminum Dome and Laterally Offset |
| Tweeter Size (inches) | 1-inch |
| Midrange Size (inches) | N/A |
| Midrange Type | N/A |
| Woofer Size (inches) | 5.25-inch |
| Woofer Type | Polypropylene BDSS Bass |
| Other |
SPECS
| Power Range | 20-150 watts |
|---|---|
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 ohms |
| Frequency Range | 64-22k Hz |
| Crossover Frequencies | Small (80 Hz) (receiver) |
CONNECTIVITY:
| Speaker Wire Input: | Yes |
|---|---|
| Speaker Level Input | N/A |
| Line Level Input | N/A |
| Digital Input (Optical) | N/A |
| Digital Input (Coaxial) | N/A |
| RCA Input | N/A |
| 3.5mm Stereo Analog Input | N/A |
| Aux Input | N/A |
| Bi-amp Input: | Yes |
| HDMI Input | N/A |
| USB Port | N/A |
| Subwoofer Output | N/A |
WIRELESS FEATURES
| Bluetooth | N/A |
|---|---|
| Wi-Fi | N/A |
| Other |
CONNECTOR:
| Connector Type | 5-Way Binding Posts - Gold Plated |
|---|---|
| Compatible Connector Types | bare wire, pin connectors, spade-lugs, & banana plugs (single or dual). |
| Speaker Wire Compatibility | 10AWG |
AUDIO QUALITY ( TESTED )
| Bass Accuracy: | Low-ends from this speaker is deep and clean. |
|---|---|
| Dialogue & Vocal Accuracy: | Although dialogues are clear, we suggest a dedicated center channel for theaters. |
| Treble Accuracy | Treble region are produced with clarity and details. |
| Imaging & Soundstage: | It has impressive imaging and immersive soundstage. |
| Dynamic Range: | The speaker has excellent dynamic range thanks to better engineering and technology. |
| Power Handling: | Power handling is good. |
| Frequency Response: | It has wide frequency response. |
| Transient Response: | Decent transient response |
BUILD MATERIAL
| Enclosure | Passive radiator |
|---|---|
| Finish | MDF |
| Color | Black, white |
SIZE & WEIGHT
| Height (inches) | 11-13/16-inch(301.0mm) |
|---|---|
| Width (inches) | 6-9/16-inch (167.0mm) |
| Depth (inches) | 12-7/16-inch (316.0mm) |
| Weight (pounds) | 17.01lbs (7.73kg) |
| Recommended Stand Height (inches) | 24-28 |
CONTROL
| Handheld Remote | N/A |
|---|---|
| Control by app | N/A |
| Amazon Alexa | N/A |
| Google Assistant | N/A |
IN THE BOX
| Accessories: | Demand D9 speaker, 2 Grilles, 4 Jumper-straps, Cleaning cloth, Owner's Manual |
|---|---|
| User manual: | Yes |
Design:
Definitive Technology Demand Series D9 is a mid-sized passive bookshelf speaker. Compared to D7 model, the D9 is bigger and shows better performance. It is made of MDF and has an aluminum front baffle. Looks are great and a bit different due to their drivers. It comes with acoustically transparent removable grille that ensure pure sound production. Use the rubber pads if you place them on any flat surface to ensure stability.
Performance:
Definitive Technology Demand Series D9 is an all-in-one speaker for compact spaces. The tweeters are designed to deliver accurate stereo image and crystal-clear highs. Along with tweeter and woofer, each speaker has 5 x 9” Passive Bass Radiator to boost the low-ends. Instrumental sounds like piano and guitar sound accurate and clear. Compared to other speakers with similar driver size, this speaker can produce precise mids and better bass.
The speaker crossovers are well built with polypropylene metal-film capacitors and air-core inductors. Linear Response Waveguide in tweeters create a wider sweet spot. You will be impressed by smoother highs and detailed mids from this speaker. The woofer driver is designed to reduce any mechanical stability or cone resonance. To further improve bass and treble, the speaker supports bi-wire and bi-amping.
It is suggested to use bi-amping by using separate amplifiers that have same gain. It is done to ensure voicing balance. Use the speaker stands to elevate the sound and place them securely. Place the speakers leaving a gap from the wall. The D9 speaker can be used as front or rear/surround speaker in a home theater.
Connectivity:
Definitive technology D9 supports bi-wire and bi-amping connection with the amp. Other connectivity depends on the chosen amp.
Use case:
Definitive Technology Demand Series D9 can handle both music and movies pretty well. Play music of different genre including hip hop, rock and jazz. If you are willing to build a home theater, pair a center channel speaker and subwoofer. Movies are enjoyable with clearer vocals and low ends make them more engaging. Due to their compact size, they are best for medium sized rooms.
That said, try them in a large room and you might even like their performance. We suggest to create a 3.1 system for larger spaces.
Compatible device:
Connect a matching amp with these speakers and you are good to go. You can use Denon AVR-X4400H, Denon AVRX3400H, Onkyo 9010 or from any other brand.
Connect the D9 with Definitive Technology's floorstanding loudspeakers (D15/D17), bookshelf loudspeakers (D7/D11), a center-channel loudspeaker (D5C) and a powered sub. This will allow you to create a home theater where the D9 will be a part of it.
Ease of use:
This will depend on the amplifier because the D9 is a passive speaker and doesn’t come with any remote or app.
Cost:
The D9 speakers are affordable but not cheap. You can consider them as mid-priced speakers.
FAQ
Can I use Definitive Technology Demand Series D9 at any orientation?
Definitive Technology Demand Series D9 is designed to place vertically. Since they have mirrored offset tweeters, it should be placed vertically and not in horizontal state.
Can I use Definitive Technology Demand Series D9 without a sub?
Definitive Technology Demand Series D9 can definitely be used without a subwoofer. However, we suggest this 2.0 setup for small spaces and for users who are satisfied with decent bass. For bass heads, a subwoofer is a must.
ADVANCE COMPARE ENGINE
Select Two Audio / Video System for Detailed Comparison
ADVANCE SEARCH ENGINE
Find Your Sound System by Any Desire Specification
Audioengine A2+ Plus
Edifier R1280DB Bluetooth Bookshelf Speaker