DALI Spektor 2 Bookshelf Speaker Review
Dali Spektor 2 2-way passive speakers sound bigger than its size. It is a clear sounding speaker that is well composed and full of energy. It has good dynamics and expansive soundstage. When we played music, the speakers delivered sound with good authority. Movie watching was satisfying as well. However, for cinematic and immersive theater experience, make a 3.1 or 5.1 system.
Our Verdict
Dali Spektor 2 is a bass-reflex passive speaker available at an affordable price. For bass lovers, go for external subwoofer in mid-sized spaces. We love how the speakers deliver accurate and consistent sound at all volumes. The sound is pleasing and engaging. They perform ‘bigger’ than their size and price. Place them in home or use them in office.
PROS
- Powerful soundstage
- Great sound reproduction
- Good for music
- Good quality binding posts
- Versatile speaker
CONS
- Need additional amplifier
GENERAL:
| Speaker Type | Bookshelf Speaker |
|---|---|
| Number Of Channels | 2.0 way speaker |
| Amplification Type | Passive Speaker (External Amp) |
| Power Source | AC Powered |
DRIVERS
| Drive Unit | 2x2 |
|---|---|
| Tweeter Type | Soft dome |
| Tweeter Size (inches) | 1 |
| Midrange Size (inches) | N/A |
| Midrange Type | N/A |
| Woofer Size (inches) | 5.25 |
| Woofer Type | wood fiber cone |
| Other |
SPECS
| Power Range | 25 - 100 |
|---|---|
| Sensitivity | 84.5dB |
| Impedance | 6 Ohms |
| Frequency Range | 54 - 26,000 |
| Crossover Frequencies | 2600Hz |
CONNECTIVITY:
| Speaker Wire Input: | Yes |
|---|---|
| Speaker Level Input | N/A |
| Line Level Input | N/A |
| Digital Input (Optical) | N/A |
| Digital Input (Coaxial) | N/A |
| RCA Input | N/A |
| 3.5mm Stereo Analog Input | N/A |
| Aux Input | N/A |
| Bi-amp Input: | N/A |
| HDMI Input | N/A |
| USB Port | N/A |
| Subwoofer Output | N/A |
WIRELESS FEATURES
| Bluetooth | N/A |
|---|---|
| Wi-Fi | N/A |
| Other |
CONNECTOR:
| Connector Type | Binding post |
|---|---|
| Compatible Connector Types | spades, banana plugs, or bare wire |
| Speaker Wire Compatibility | standard speaker wire |
AUDIO QUALITY ( TESTED )
| Bass Accuracy: | Clear and deep bass that is ideal for compact spaces |
|---|---|
| Dialogue & Vocal Accuracy: | Loud and clear voices |
| Treble Accuracy | Undistorted, precise and rich highs |
| Imaging & Soundstage: | Great imaging and expansive soundstage |
| Dynamic Range: | Great dynamic range |
| Power Handling: | Good power handling |
| Frequency Response: | Frequency response is good. |
| Transient Response: | Good transient response |
BUILD MATERIAL
| Enclosure | Ported |
|---|---|
| Finish | MDF |
| Color | Black, Dark walnut, white |
SIZE & WEIGHT
| Height (inches) | 11.5 |
|---|---|
| Width (inches) | 6.7 |
| Depth (inches) | 9.4 |
| Weight (pounds) | 9.26lbs |
| Recommended Stand Height (inches) | 24-28 |
CONTROL
| Handheld Remote | N/A |
|---|---|
| Control by app | N/A |
| Amazon Alexa | N/A |
| Google Assistant | N/A |
IN THE BOX
| Accessories: | Bookshelf speaker, Rubber feet, manual, wall bracket |
|---|---|
| User manual: | Yes |
Design:
The Spektor 2 from Dali has an MDF body. Build quality and aesthetics are great. It is available in three different color options. We love how the white color fits in our small office. Use the included grilles and rubber feet. These feet will help them to stay put on table or shelves.
Performance:
Dali Spektor 2 has 1” tweeter and 5.25” woofer driver. The tweeter is light and made of fabric. It has good resolution and trebles are produced with accuracy. This woofer driver is lightweight and with low-loss feature it can deliver minute details. Low ends from 5.25” woofer will not be chest thumping but adequate for small spaces. It is designed to have better rigidity and to minimize surface resonance.
For audiophile who seek more bass, pair an additional powered subwoofer via amplifier. Bass might have its’ ups and downs but overall, it shows optimum performance. The speakers deliver full-bodied sound and can handle music quite well. It shows excellent clarity and detail. It will deliver sound throughout the room so that the performance remains consistent. It is designed to use as front stereo, surround or rear speakers in a home theater. Place it on shelf, table, stand or mount it on wall.
Overall, the driver and cabinet are designed to minimize any distortion. It can play sound with excellent stereo imaging. Instrumental sounds are precise and just as they should be. They are tuned in such a way that you do not need to adjust the crossover.
Dali Spektor 2 vs Spektor 1:
Consider Dali Spektor 1 the smaller sibling of the Spektor 2. It has 0.8” tweeter and: woofer. It can get as low as 59Hz. It is smaller is size and will be suitable for small rooms or desktop tables for near field listening. Driver design and material are the same.
Speaker placement:
Place the speakers 50cm from the wall and create an equilateral triangle. You can also try placing them 30” from back walls and 25” from side walls. There is no need for toe-in as Dali affirms their wide dispersion technique.
Connectivity and control:
Use additional amplifier or AV receiver to power the speakers. Then connect sources like TV, Turntable, PC, CD player, etc. with the amp. Read long to find some of the best compatible amplifiers or receivers.
Use case:
With a high SPL of 105dB, the speakers can get loud enough for mid-sized rooms. You can play recordings, live music, contents from CD, TV, PC, or stream files online.
Compatible device:
Have a look at our list: Rega’s Brio amplifier, Onkyo’s A-9010, Marantz PM6006, SMSL SA-50 amplifier, Marantz SR6015. You can choose from other brands as well. Build a home theater by pairing Dali Spektor 1 bookshelf speaker, Spektor 6 floorstanding speaker and Spektor vocal center channel. Lastly pair a powered subwoofer from Dali or any other brand.
Cost:
The Dali Spektor 2 is a reasonably priced speaker. They are one of the best passive bookshelf speakers under $500. If you still think you need something at a lower cost, you can check the Spektor 1.
FAQ:
How much can room acoustics affect sound and how to improve it?
Room acoustics play vital role on speaker performance. While we have no control on how the rooms were built, we can take necessary steps to improve the acoustics. The easiest way is to rely on amplifier or AV receiver room calibration feature. Next, use diffuser acoustic panels for walls and ceiling. If you have hard tiled floor, use densely woven acoustic carpet.
Why should I choose Dali Spektor 2?
Users who have tight spaces along with a small budget can have a look at Dali Spektor 2. It outperforms its price and you will be satisfied with it. They can easily fit into small spaces. They excel as you play music with deep and tight bass. If you already own an amplifier that matches, then you can save some bucks. The speaker has good built, energetic and amazing performance and is worth buying.
ADVANCE COMPARE ENGINE
Select Two Audio / Video System for Detailed Comparison
ADVANCE SEARCH ENGINE
Find Your Sound System by Any Desire Specification
Demand D11
Debut 2.0 B6.2