DALI Oberon 1 Bookshelf Speaker Review
Dali Oberon 1 passive speaker is great for tight spaces. They can produce smoother highs, deep lows and overall performance is satisfying. Mids are accurate as well. They can deliver clean and clear sound. Music is handled well but an additional subwoofer will please bass lovers. For movies, it is better to build a home theater like 3.1 or 5.1. We listened to them for long hours without any ear fatigue.
Our Verdict
Dali Oberon 1 is a 2-way speaker that delivers pleasant and engaging sound. The price is reasonable but not very cheap. It has a sturdy built, simple and standard aesthetics that will fit into any room. Allow the speakers to go through long hours of break-in.
PROS
- Good resolution and transparency
- Full bodied sound
- Good quality binding posts
- Can produce dynamic sound
- Not harsh
CONS
- Not suitable for large rooms as 2.0 setup
GENERAL:
| Speaker Type | Bookshelf Speaker |
|---|---|
| Number Of Channels | 2.0 way speaker |
| Amplification Type | Passive Speaker (External Amp) |
| Power Source | AC Powered |
DRIVERS
| Drive Unit | 2x2 |
|---|---|
| Tweeter Type | Soft dome |
| Tweeter Size (inches) | 1.14 |
| Midrange Size (inches) | N/A |
| Midrange Type | N/A |
| Woofer Size (inches) | 5.25 |
| Woofer Type | wood fiber cone |
| Other |
SPECS
| Power Range | 25 - 100 |
|---|---|
| Sensitivity | 86dB |
| Impedance | 6 Ohms |
| Frequency Range | 51 - 26,000 |
| Crossover Frequencies | 2800Hz |
CONNECTIVITY:
| Speaker Wire Input: | Yes |
|---|---|
| Speaker Level Input | N/A |
| Line Level Input | N/A |
| Digital Input (Optical) | N/A |
| Digital Input (Coaxial) | N/A |
| RCA Input | N/A |
| 3.5mm Stereo Analog Input | N/A |
| Aux Input | N/A |
| Bi-amp Input: | N/A |
| HDMI Input | N/A |
| USB Port | N/A |
| Subwoofer Output | N/A |
WIRELESS FEATURES
| Bluetooth | N/A |
|---|---|
| Wi-Fi | N/A |
| Other |
CONNECTOR:
| Connector Type | Binding post |
|---|---|
| Compatible Connector Types | bare wire or banana plugs |
| Speaker Wire Compatibility | standard speaker wire |
AUDIO QUALITY ( TESTED )
| Bass Accuracy: | Clear, deep bass but for compact spaces |
|---|---|
| Dialogue & Vocal Accuracy: | Clear and loud vocals |
| Treble Accuracy | Smooth and rich treble |
| Imaging & Soundstage: | Good and precise imaging |
| Dynamic Range: | Decent dynamic range |
| Power Handling: | Good power handling |
| Frequency Response: | It has wide frequency response. |
| Transient Response: | Decent transient response |
BUILD MATERIAL
| Enclosure | Ported |
|---|---|
| Finish | MDF |
| Color | black, dark walnut, light oak, white |
SIZE & WEIGHT
| Height (inches) | 10.8 |
|---|---|
| Width (inches) | 6.4 |
| Depth (inches) | 9.2 |
| Weight (pounds) | 9.2lbs |
| Recommended Stand Height (inches) | 26-28 |
CONTROL
| Handheld Remote | N/A |
|---|---|
| Control by app | N/A |
| Amazon Alexa | N/A |
| Google Assistant | N/A |
IN THE BOX
| Accessories: | A pair of Bookshelf loudspeakers, Grilles, Rubber bumpers, Manual |
|---|---|
| User manual: | Yes |
Design:
The Oberon 1 is a compact speaker that has an MDF body. It uses bracing to eliminate cabinet resonance and vibration resulting in purer sound. It uses acoustic damping to ensure low ends are accurate. Use rubber feet to improve stability. If you have pets or kids at home, use the included grille. The build quality is good, and design is decent. Choose one from four different color options.
Performance:
Dali Oberon 1 comes with 1” tweeter and 5.25” woofer driver. It has the same tweeter as used in the Oberon 3 model. The tweeter is very light and is a bit larger than other tweeters. This driver will deliver sound in a broader direction and ensure rich highs. It will also minimize coloration or distortion. It uses Ferro-fluid cooling for better power handling and a soft felt damping material will minimize any reflections.
The woofer driver is the same as well. It is driven by SMC to minimize distortion. It features a wood fiber material that produces good mids and deep bass. Low ends from 5.25” woofer will not be room shaking. The bass is even, clean, and tight. If you prefer more bass, go for an additional subwoofer via amplifier. These speakers have wide and accurate soundstage.
Place the speakers 0.4” to 20” from the back wall. Elevate them at ear level by placing on stands on shelves. It is designed so that you can wall mount them. It comes with a keyhole on the pack panel. Use rubber bummers to block the rear port. So, although it has a rear port, the speaker is versatile and flexible to use. It does not support bi-wiring or bi-amping but the standard connection works just fine.
Connectivity and control:
Since the Oberon 1 is a passive speaker, you need to pair a matching amplifier or AV receiver. Then connect other sources like TV, turntable, PC, CD player, etc with the amplifier. Connect the speakers with the amplifier and keep on listening.
Use case:
Dali Oberon 1 is great for small to mid sized rooms. If you have a large room, use these as a part of home theater and not as standalone speakers. For medium sized room, pair a subwoofer if you are a bass head.
Compatible devices:
Match the impedance and power range specs of the Oberon 1 to find a suitable amplifier. Some popular amplifier/receiver brands are: Cambridge Audio, Yamaha, Denon, Marantz, Sony, Onkyo, etc.
If you want to upgrade to a home theater, check the following speakers from Dali Oberon series: floorstanding loudspeakers (OBERON 5/7/9), bookshelf loudspeakers (OBERON 1), center-channel speaker (OBERON Vokal), and on-wall speaker (OBERON On-Wall). Pair a powered subwoofer from Oberon or from any other brands like SVS, etc.
Cost:
You will find cheap bookshelf speakers, but Dali Oberon 1 is a bit costly at this size.
FAQ
Dali Oberon 1 vs Oberon 3, which is better?
The Oberon 3 is bigger than the Dali Oberon 1. It also has a larger woofer driver and can get as low as 47Hz. Driver material and engineering are similar. The Oberon 3 is costlier as well but sounds better than the Oberon 1. It can also be used in large spaces and is perfect for medium sized rooms without any additional subwoofer.
Who is Dali Oberon 1 for?
If you have tight spaces and seek a small and compact bookshelf speaker, then Dali Oberon 1 is for you. It is also available at an affordable price although not the cheapest one on the market.
ADVANCE COMPARE ENGINE
Select Two Audio / Video System for Detailed Comparison
ADVANCE SEARCH ENGINE
Find Your Sound System by Any Desire Specification
Audioengine A2+ Plus
Edifier R1280DB Bluetooth Bookshelf Speaker